اطلاعات عمومی

آیا ظروف پلاستیکی سرطانزا است ؟

آیا ظروف پلاستیکی سرطانزا است ؟

آیا استفاده از بطری‌ها و ظروف پلاستیکی باعث سرطان می‌شود؟ برخی از افراد گمان می‌کنند که استفاده از ظروف پلاستیکی خطرناک است و می‌تواند باعث ایجاد بیماری سرطان در فرد شود. این در حالی است که بر اساس مطالعات انجام شده چنین چیزی صحت ندارد. در واقع استفاده از پلاستیک خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد، و نوشیدن مایعات از بطری‌های پلاستیکی، و نگهداری مواد غذایی در کیسه‌های پلاستیکی بی‌خطر است. حتی مطالعات نشان داده‌اند اگر پلاستیک‌ها برای ساعت‌ها در گرما بمانند و بر اثر دمای زیاد گرم ‌شوند، باز هم خوردن غذای داخل ‌آن‌ها بی‌خطر است

 

در واقع استفاده از پلاستیک تاثیری در بروز بیماری سرطان ندارد. این مسئله درباره انواع ظروف پلاستیکی و نحوه استفاده از آن‌ها نیز صدق می‌کند. همچنین شما می توانید برای خرید عمده پلاستیک از کارخانه با ما در تماس باشید.

کاهش استفاده از پلاستیک تاثیری در ابتلا به سرطان دارد ؟

این مسئله به خودی خود نمی‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. زیرا این بیماری عوامل دیگری دارد. در واقع استفاده از مواد و ظروف پلاستیکی از نظر مراکز استاندارد مواد غذایی تا حدی ایمن محسوب می‌شود.

بیسفنول A (BPA) در بروز بیماری تاثیر دارد ؟

در واقع غذاها و نوشیدنی‌هایی که در ظروف پلاستیکی دارای BPA  ذخیره می‌شوند، برای انسان ممکن است خطرناک باشند. اگرچه مطالعات هنوز به طور دقیق مشخص نکرده که این ماده برای بدن مضر است، اما مواد شیمیایی موجود در برخی پلاستیک‌ها، مانند بیسفنول A (BPA) می‌تواند وارد غذا یا نوشیدنی ما و در نتیجه وارد معده شود که ممکن است خطرناک باشد.

اگرچه مطالعات نشان داده‌اند که برخی از مواد شیمیایی موجود در پلاستیک ممکن است وارد برخی مواد غذایی که ما می‌خوریم یا می‌نوشیم شود، اما مقدار آن بسیار پایین و ناچیز است و برای انسان خطری ندارد. این مورد حتی در آزمایشاتی که بر اساس آن پلاستیک‌ها ساعت‌ها در معرض گرما قرار می‌گیرند نیز صادق است.

مطالعات دیگر نشان داده است که برخی از مواد شیمیایی موجود در پلاستیک‌های خاص دارای اثرات سرطان زا هستند. اما این آزمایش‌ها مختص سلول‌های انسانی در شرایط آزمایشگاهی و یا حیوانات است و ارتباطی با انسان ندارد. زیرا این نوع پلاستیک‌ها با نحوه تماس افراد با پلاستیک در زندگی روزمره بسیار متفاوت است. به عبارت دیگر این آزمایشات شواهد خوبی در مورد خطر ابتلا به سرطان در انسان بر اثر مصرف ظروف پلاستیکی ارائه نمی‌دهند.

برای مثال، در این مطالعات، مقدار زیادی از یک ماده شیمیایی ممکن است مستقیماً روی یک نوع سلول قرار گیرد. این اتفاق در بدن انسان هرگز رخ نمی‌دهد.

اگرچه افسانه‌ها و داستان‌های زیادی درباره سرطان زا بودن مواد مختلف موجود در زندگی بشر وجود دارد، اما بسیاری از این افسانه‌ها رنگ واقعیت به خود نگرفته است و نیازی نیست درباره این مطالب نگران باشید. در عین حال دلایل اثبات شده‌ای برای ابتلا به بیماری سرطان وجود دارد، که البته برای جلوگیری از آن و کاهش خطرات مرتبط با آن به خصوص در مورد مواد پلاستیکی، کارهایی وجود دارد که به راحتی می‌توانید انجام دهید.

روش‌های ایمن گرم کردن مجدد غذا در ظرف پلاستیکی با استفاده از مایکروویو

احتمالا بارها این سخن را شنیده باشید که گرم کردن غذا در ظرف پلاستیکی با استفاده از مایکروویو باعث بروز بیماری سرطان می‌شود. در واقع افسانه سرطان زایی پلاستیک‌ها سرتاسر دنیا را فرا گرفته است و نسخه‌های مختلفی هم برای مقابله با آن مطرح می‌شود. برخی افراد ادعا می‌کنند که یخ زدن آب در بطری‌های پلاستیکی یا استفاده از پوشش پلاستیکی در مایکروویو می‌تواند باعث سرطان شود. تا به امروز این موارد به صورت علمی اثبات نشده است و در واقع این نگرانی‌ها از نظر علمی بی‌اساس هستند. این به این معنا است که هنوز به طور خاص هیچ ارتباطی میان این کارها و ابتلا به بیماری با سرطان به دست نیامده است.

همچنین بخوانید:  فرق پلاستیک با پلی اتیلن چیست ؟

با این حال، رعایت برخی موارد می‌تواند آسودگی خاطر شما را فراهم کند. برای مثال برخی از نهادهای بهداشتی استفاده از ظروف پلاستیکی را که مورد تایید شرکت‌های تولید کننده مایکروویو است، برای گرم کردن غذا توصیه می‌کنند. از سوی دیگر با توجه به اینکه بسیاری از ظروف پلاستیکی حاوی مواد غذایی که در فروشگاه خریداری می‌شوند، فقط برای یک بار استفاده تایید شده‌اند. علاوه بر این، اگر از ظرف باقی مانده پس از مصرف غذا یا یک ظرف نامناسب برای گرم کردن مجدد غذاها در مایکروویو استفاده می‌کنید، این کار درستی به نظر نمی‌رسد. بسیاری از این ظروف هرگز برای گرم کردن در نظر گرفته نشده‌اند و اگرچه احتمال نفوذ دیوکسین آن‌ها در غذا بسیار کم است، اما اما استفاده از آن‌ها می‌تواند باعث ورود مواد شیمیایی به غذای شما شود.

چه زمانی استفاده از ظروف پلاستیکی ممکن است ایمن نباشد

کارشناسان بر سر این مسئله توافق دارند که اگرچه اکثر ظروف پلاستیکی برای استفاده در مایکروویو ایمن هستند و سموم را وارد غذا نمی‌کنند، اما مواقعی وجود دارد که شما باید ظرف پلاستیکی دوست داشتنی خود را به سطل زباله بیاندازید. به خصوص در موارد زیر:

 • ظرف شما مخصوص یک بار مصرف است، نه بیشتر.
 • در صورتی که نمی‌توانید علامت مشخصی بر روی ظرف پیدا کنید که نشان دهد ظرف قابل استفاده در مایکروویو است.
 • اگر ظرف شما آشکارا لکه‌دار شده است (این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که از ظرف برای گرم کردن مجدد سس گوجه فرنگی یا محصولات مشابه استفاده می‌کنید، چربی‌ها و اسیدهای موجود در سس ممکن است یکپارچگی ظرف را تغییر دهند).
 • ظروف پلاستیکی ترک خورده یا آسیب دیده است.

علاوه بر این، اگر در پلاستیک غذا می‌پزید، مطمئن شوید که همیشه یک طرف درب را باز کنید تا بخار خارج شود.

وقتی به سالم بودن ظرف اطمینان ندارید، از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید

شیشه حاوی هیچ گونه پلاستیک یا مواد شیمیایی مرتبط مانند بیسفنول A (BPA) نیست. BPA یک رزین اپوکسی است که در پلاستیک‌ها و برای پوشش قوطی‌های نوشابه استفاده می‌شود. برخی از این هراس دارند که BPA  ممکن است با مشکلات مغزی، پروستات و ناهنجاری‌های جنینی مرتبط باشد. البته این مسئله هنوز تحت بررسی است. در این میان، احتمالا ایده خوبی است که محصولات فاقدBPA  بخرید و از ظروف پلاستیکی که فاقد BPA نیست، خودداری کنید.

اگر مطمئن نیستید یا هنوز نگران پختن مواد غذایی در مایکروویو با استفاده از ظروف پلاستیکی هستید، فقط از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید. این کار به عنوان یک ایده مناسب هنگام گرم کردن مجدد غذاهای چرب توصیه می‌شود. با این حال، مراقب باشید، این ظروف بسیار داغ می‌شوند.

مضرات قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی

تحقیقات به وضوح نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی موجود در محصولات پلاستیکی، مانند بیسفنول A (BPA)، ممکن است باعث سرطان در افراد شود. برای ارتباط با پخش پلاستیک کلیلک کنید.

شما ممکن است بسته به محل زندگی و کار خود، هر روز در معرض بسیاری از محصولات پلاستیکی قرار بگیرید. ظروف غذا و نوشیدنی، برخی بشقاب‌های یکبار مصرف و بطری‌های لوازم آرایش همگی پلاستیکی هستند و همه از مواد شیمیایی ساخته شده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که همه پلاستیک‌ها در صورت خراشیدگی یا گرم شدن ممکن است مواد شیمیایی را وارد محتوای درون خود کنند، که این مسئله می‌تواند خطر بروز بیماری سرطان را به همراه داشته باشد.

همچنین بخوانید:  چگونه از پلاستیک کمتر استفاده کنیم ؟

BPA یک استروژن مصنوعی ضعیف است که در بسیاری از محصولات پلاستیکی سفت، درپوش‌های قوطی حاوی مواد غذایی، ایمپلنت‌های دندانی، و روی قسمت براق قبوض یافت می‌شود. فعالیت این ماده باعث می‌شود مانند بسیاری از مواد شیمیایی دیگر موجود در پلاستیک، استفاده از آن باعث ایجاد یک اختلال جدی در هورمون‌های بدن شود. اختلالات هورمونی می‌توانند بر نحوه عملکرد استروژن و سایر هورمون ها در بدن تأثیر بگذارند،. استفاده از ماده شیمیایی BPA در ظروف پلاستیکی باعث می‌شود تعادل هورمونی بدن از بین برود. از آنجایی که اختلال در استروژن می‌تواند باعث ایجاد و رشد سرطان سینه با گیرنده هورمونی مثبت شود، بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی را که می‌توانند مانند استروژن عمل کنند، محدود کنند.

به نظر می‌رسد BPA بر رشد مغز در رحم نیز تأثیر منفی می‌گذارد. بر اساس برخی مطالعات انجام شده در سال 2011، مشخص شد که زنان باردار با سطوح بالای BPA در ادرار، به احتمال بسیار زیاد دارای فرزندانی خواهند بود که در سنین کودکی نشانه‌های بیش فعالی، اضطراب و افسردگی را در رفتار خود نشان می‌دهند. این علائم در دختران 3 ساله به وضوح دیده شد. و البته مشخص نشده است که به چه دلیل پسرها به همین شکل تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

گام‌های مفیدی که می‌توانید در این زمینه بردارید

در حالی که اجتناب کامل از تمام محصولات پلاستیکی غیرممکن است، سعی کنید تا حد امکان از پلاستیک کمتری استفاده کنید، به خصوص اگر باردار هستید، و هرگز از آن برای گرم کردن غذا استفاده نکنید.

برای کاهش قرار گرفتن در معرضBPA  رعایت موارد زیر ضروری است:

 • بطری آب شیشه‌ای، فولادی یا سرامیکی که با آب لوله کشی تصفیه شده پر شده است، همراه داشته باشید.
 • مقدار غذای کنسرو شده‌ای که می‌خورید و میزان مصرف شیر خشک کنسرو شده کودکتان را کاهش دهید.
 • از بطری‌های کودک با برچسب بدون BPA استفاده کنید.
 • از دست زدن به قبض‌های کاغذی که بر روی آن‌ها ممکن است ماده BPA وجود داشته باشد، خودداری کنید. اگر یک قبض کاغذی دریافت کردید، آن را بازیافت نکنید. رسیدهای بازیافت شده دارای BPA می‌تواند BPA را به سایر محصولات ساخته شده با کاغذ بازیافتی، از جمله دستمال و دستمال توالت وارد کند.
 • به پلاستیک‌هایی که از جاهای مختلف تهیه می‌کنید، دقت کنید. اگر روی پلاستیک PLA نوشته نشده باشد یا علامت برگ روی آن نباشد، ممکن است حاوی BPA باشد.

برای کاهش قرار گرفتن در معرض سایر مواد شیمیایی موجود در پلاستیک رعایت موارد زیر ضروری است:

 • غذا را در ظروف پلاستیکی نپزید یا از ظروف پلاستیکی در ظرف‌های بخارپز استفاده نکنید. وقتی غذا در اجاق معمولی یا مایکروویو حرارت داده می‌شود، باقیمانده‌های پلاستیکی ممکن است وارد غذا شوند.
 • حتی الامکان از قابلمه‌ها، تابه‌ها و ظروف شیشه‌ای، چینی، فلزی با پوشش لعابی یا استیل ضد زنگ برای غذا و نوشیدنی استفاده کنید، به خصوص اگر غذا یا نوشیدنی داغ است.
 • پلاستیک‌هایی با نماد بازیافت 2، 4 و 5 معمولا برای استفاده مناسب در نظر گرفته می‌شوند. پلاستیک‌های دارای نماد بازیافت 7 تا زمانی که روی آن‌ها “PLA” نیز وجود داشته باشد یا علامت برگ وجود داشته باشد، استفاده از آن‌ها مجاز است. شماره نماد بازیافت کدی است که نشان می‌دهد از چه نوع پلاستیکی برای ساخت محصول استفاده شده است.
 • نماد بازیافت 1 نیز برای استفاده شما برای گرم کردن غذا یا نگهداری غذا در آن مناسب است، اما نباید بیش از یک بار استفاده شود. (بطری های آب خریداری شده از فروشگاه را دوباره پر نکنید)
 • تمام ظروف پلاستیکی را از گرما و آفتاب دور نگه دارید.
بازگشت به لیست
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها